Karda en iyi yol tutuşuna sahip lastik hangisi

Konuya başlamadan önce kar lastiği kullanmanın 08.11.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yasaya göre yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri zorunlu hale geldiğini belirtelim. Kar lastiği satın almak için kar yağması, zeminin kaygan olması ya da yasal bir zorunluluk bulunması gerekmez. Hava Sıcaklıklığı 7 derecenin altına indiğinde aracınızın üzerinde bulunan normal lastikler, soğuktan dolayı kar lastiklerine göre daha sert kalarak sadece karda değil soğuk havalarda da sürüşü zorlaştırırlar.

Kar lastiği alacağınız zaman aracınızdaki dört lastiği de değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Çekişin bulunmadığı tekerleklere kış lastiği almamak, aracın kontrolünü kar üstünde kaybetmenize sebep olur.

Aracınız için lastik alırken aynı markanın, aynı seride yer alan lastiklerinden seçim yapılmalı ve tüm lastikler birbirleriyle aynı olmalı. Kış lastikleri yakıt tüketimini arttırır ama markalar gelişen teknolojiyle birlikte bu artışı minimum seviyelere indiriyorlar. Soğuk hava şartlarında sürüş güvenliği açısından sizi hava şartlarındaki olumsuzluklardan daha iyi koruyacağı için o ekstra yakıt tüketimine razı olmanız gerekmektedir.