Kışlık Lastikler Ne Zaman Takılacak?

Kategori: Lastik Dünyası | Yazar: Cem | Eylül 19, 2016 Tarihinde Yayınlandı!

Kış Yaklaşıyor, Lastiklerinizi Ne Zaman Değiştirmelisiniz

Son yıllarda sürücüler daha bilinçli ve araçlarına daha fazla gereken özeni gösteriyorlar. Kış dönemlerinde aracının lastiklerine önem göstermeyen sürücüler yollarda hem kendi canını hem de diğer insanların canını tehlikeye atıyor. Yazın bitimi ile birlikte yaklaşan kış aylarında aracınızın mutlaka lastik bakımını yaptırmak çok önemli. Yağmurlu ve özellikle de karlı havalarda sağlıklı sürüş keyfi için lastiklerinize gereken önemi göstermek gerekiyor.

Kış Lastikleri İle Kendinizi Ve Sevdiklerinizi Koruyun

kar1

Büyük şehirlerde özellikle de kış ayları ile birlikte trafikte kaos yaşanmaktadır. Sürücülerin bilinçsiz araç kullanmaları nedeni ile karlı havalarda yollarda kalan araçlar, karlı zeminde gidemeyen ve kayan araçlar trafiği kapatıyor ve trafik güvenliğini ortadan kaldırıyor. Bu nedenle de uzmanlardan gelen uyarılar ile birlikte araçlarınızın lastiklerini değiştirmekte fayda var. Aracının lastiklerine güvenmeyen sürücülerin uyarıların gelmesi sonrası asla yollara çıkmaması gerekmektedir. Trafikte yapılacak tek bir hata can ve de canların gitmesine neden olabilmektedir.

Kış Lastiğinin Önemi

kar2

Kış aylarında yağan kar ile birlikte trafikte risk faktörü de artmaktadır. Bu nedenle de aracınızın kış lastiğini uygun değilse yenilemeniz gerekiyor. Öyle ki, yaz lastiği ile karlı yolda durmak ile kar lastiği ile karlı yolda durmak kesinlikle bir değildir. Özellikle de hız seviyesine göre de bu risk daha da fazla artmaktadır. Kış lastiği takılı olan araç karlı zeminde 50 km/s hızda 35 metre ’de dururken, standart lastikte ise fren mesafesi 8 metre fazladır. Buzlu zeminde 30 km/s hızla standart lastikte fren mesafesiniz 68 metre olurken, kış lastiğinde bu mesafe 57 metkreye kadar inmektedir

Bu Uyarılara Dikkat

kar3

Araç kullanırken gerek kış döneminde ve gerekse yaz döneminde lastiklerinizi dönemine uygun olarak değiştirmeniz gerekiyor. Daha güvenli sürüş için mutlaka aracınızın lastiklerine önem gösterin ve rahat edin.

 

 

———————————–

 

205 55 r16 lastik fiyatları
195 65 r15 lastik fiyatları
175 65 r14 lastik fiyatları
185 65 r14 lastik fiyatları
185 65 r15 lastik fiyatları
185 60 r15 lastik fiyatları
195 55 r16 lastik fiyatları
225 45 r17 lastik fiyatları
215 55 r16 lastik fiyatları
195 60 r15 lastik fiyatları