Otomobil Lastiklerinizin Sağlıklı Olduğundan Emin Misiniz?

Kategori: Lastik Dünyası | Yazar: Cem | Eylül 20, 2016 Tarihinde Yayınlandı!

Söz konusu arabalar olduğunda en önemli şeylerden birisi de lastiklerdir. Arabanın lastiklerinin kalitesini belirleyen en önemli nokta hava basıncının durumudur. Lastiklerin gereğinden az ya da fazla miktarda hava basıncına sahip olmaları teknik açıdan sorunlara yol açarak kaza oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

Günümüzde meydana gelen trafik kazalarının en önemli sebeplerinden biriside düşük basınca sahip araba lastikleridir. Eğer arabanızın lastiklerinin hava basıncı olması gereken miktardan daha düşük seviyede ise kısa zamanda pek çok farklı sorunla karşılaşabilirsiniz. Çünkü düşük hava basıncına sahip olan otomobil lastiği sürücünün direksiyon üzerindeki hakimiyetini olumsuz yönde etkiler. Aynı zamanda düşük basınç sebebiyle araba lastikleri gereğinden fazla ısındığından dolayı trafik anında bir anda lastikler patlayarak zincirleme bir kazaya sebep olabilirler. Bu sebeple lastiklerin basınç seviyesi küçümsenmemeli ve mutlaka belli aralıklarla kontrol ettirilmelidir.

Düşük Hava Basıncı Bütçenizi de Olumsuz Etkiler

Doğru seviyede olmayan lastik hava basıncı trafikte kazalara sebep olabileceği gibi aynı zamanda sürücünün bütçesini de büyük oranlarda zarar vermektedir. Ancak birçok otomobil kullanıcısının bu durumdan haberi bile yoktur. Lastiklerde ki hava basıncı düştüğü zaman buna zıt olarak arabada ki yuvalama direnci de aynı oranda artış gösterir. Bu direncin artışını engellemek içinde otomobil gereğinden yaklaşık %30 oranında daha fazla enerji harcar. Bu enerji kaybı da araca yüklenen benzinin daha kısa zamanda tükenmesine sebep olarak sürücünün bütçesini olumsuz etkiler. Sürücülerin bütçesine zarar veren bir diğer şey ise lastik aşınmasıdır. Çünkü düşük hava basıncı lastiklerin daha kısa sürede aşınmasına ve sürücülerinde bu lastikleri daha sıklıkla değiştirmesine sebep olur. Uzmanlar tüm bu durumlardan kaçınmak için sürücülerin lastik basınçlarını belirli aralıklarla düzenli olarak kontrol ettirmelerini önermektedirler.

Hava Basıncının Doğruluğunu Teyit Etme Etkinliği

Söz konusu oto lastik olunca en çok bilinen isimlerden birisi olan Michelin, sürücülerin lastik basıncı konusundaki duyarlılığını arttırmak için her yıl bu konuda bir etkinlik düzenlemektedir. Hava basıncıyla ilgili olan bu etkinlik ülkemizde bu yıl Eylül ayı içerisinde 5 farklı ilde düzenlenmektedir. 3 Eylül’de Eskişehir’de başlamış olan etkinliğin son durağı ise 21-22 Eylül tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecektir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız mutlaka bu etkinliğe katılmanızı öneririz.