Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş

Kategori: Lastik Dünyası | Yazar: Cem | Eylül 21, 2016 Tarihinde Yayınlandı!

Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş. Yağmur özellikle de sağanak yağış, araç performansını önemli derecede etkilen bir doğal oluşumdur. Bu oluşumun kazalara yol açmaması içinde lastik seçiminde bazı hususlar dikkate alınmalıdır. Yağmur esnasında otomobil lastiği üzerine almış olduğu suyu düzenli aralıklarla ve olabilecek en hızlı şekilde yeniden boşaltabilmelidir. Bu nedenle de lastik diş derinliğinin 1,6 mm altında olmamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Yola ve Araca Uygun Lastik

lastik-yagmur
Üretim tarihi göz önüne alınarak lastik satın alınmalıdır. Aynı zamanda oto tekerlek kullanım süresi de performans açısından son derece önemlidir. Eğer araçlardaki lastiklerde çatlaklar ve yırtılmalar söz konusuysa bu lastik derhal değiştirilmelidir. Bir lastik 5 seneden fazla bir süre kullanılmaya devam edilmemelidir. Belirlenen süreyi aşan kullanımlarda aracın lastiğinin tutunduğu sistemler üzerinde de kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Aracınızdan almak istediğiniz verimi alamazsınız. Ayrıca göz göre göre de gelecek olan kazalara davetiye çıkartmış olursunuz. Yola çıkmadan evvel sürüş güvenliğinizin sağlanması hem siz sürücüler için hem de yanınızda seyahat edecek olan yolcular için oldukça mühimdir.

Tehlikeden Uzak Bir Yol Deneyimi

islak-lastik-yagmur
Araçların performansı seçilen lastik türüyle doğru orantılıdır. Lastiğiniz aracınız ile ne kadar uyum içerisindeyse o kadar yüksek bir araç performansı elde edersiniz. Aracın motor kapasitesini doğru olarak yola yansıtabilen bir lastik seçimi gerçekleştirmek; hem daha güvenli bir sürüş keyfi yaşamanıza hem de gerçekleşebilecek olan ani kazaların önüne geçebilmenize imkân sağlar.
Yağmurlu havalarda daha güvenli bir sürüş sağlamak adına bazı hususlar dikkate alınarak üretilmiş olan ve ince su tabakasını üstün bir performansla kırmayı başaran, nemli zemin üzerinde sürücüye herhangi bir tehlike arz etmeden yol tutuşunu profesyonel bir şekilde gerçekleştiren lastikler tercih edilmelidir. Alınacak olan lastik,ACP (Adaptative Constant Pressure, veya Uyarlanabilir Sabit Basınç) adı verilen bu sistemi içermelidir. Zira bu sistem sayesinde aracın yolu tutma kapasitesi artacaktır. Frenleme sistemleri lastik ile uyumlu bir şekilde çalışacaktır. Viraj alma ve keskin yol manevralarında ise üstün bir kullanım sergilenecektir.
Olumsuz hava koşullarında meydana gelebilecek olan kayma ya da fren-lastik uyumsuzluğundan meydana gelebilecek olan kazaların önüne geçilebilmesi adına; üzerinde Nano 4D teknolojisi üst seviyede kullanılmış olan lastikler tercih edilmelidir. Tüm bu özellikleri üzerinde bulunduran Falken Azenis FK510 markalı lastik farklı inç seçenekleriyle önümüzdeki bahar döneminde satışa sunulmak üzere hazırlanmaktadır.